Google Earth

Nejznámější mezi digitálními glóby je Google Earth od amerického internetového giganta ze Sillicon Valley. Původní verze se jmenovala EarthViewer 3D, která byla vytvořena firmou Keyhole, Inc. Tu Google v roce 2004 koupil a v roce 2005 tento software uvolnil pod novým názvem Google Earth.

Google pro svůj model Země používá data jak od velkých korporací, které provozují svoje satelitní systémy (především od DigitalGlobe, Spot Image a GeoEye), tak od menších poskytovatelů dat, i leteckých snímků. V případě České republiky se jedná především o Geodis Brno. Mimo samotných snímků Země obsahuje databáze Google Earth také 3D modely budov a stromů i s fotorealistickými texturami a umožňuje tak velmi realistické přelety nad městy a zájmovými místy, které jsou vymodelované ve 3D.

Aplikace Google Earth je volně ke stažení pro platformy Windows, Mac OS X, Linux a iOS. Placená verze „Pro” obsahuje pokročilé funkce určené především firemním zákazníkům. Profesionální verze umožňuje například import rastrových nebo vektorových dat (i velmi rozšířený formát .shp), pokročilé metody měření ploch a výšek a tisk snímků ve vysokém rozlišení. (google.com).

Kvůli různému původu snímků a průběžné aktualizaci, jsou některé scény z různých zdrojů rozlišitelné díky rozdílým barvám vůči okolním snímkům (viz obr. 10). Jedná se tedy o mozaiku dat s různým datem původu a prostorovým rozlišením.Různé zdroje dat způsobují, že jsou patrné švy mezi scénami


Jako součást bakalářské práce sestavil Přemysl Kachlík (@kachlicka) v roce 2011.
Poděkování patří vedoucímu práce doc. Petru Dobrovolnému.
Navrhnuto a napsáno na Macu.
Tuto stránku navštívilo lidí.