GeoEye

GeoEye je americká společnost provozující několik satelitních systémů – IKONOS, OrbView-1 a-2 a GeoEye-1. Jedná se o největší firmu v oboru na světě sídlící v americké Virginii. Hlavní konkurenti na trhu s prostorovými daty jsou společnosti DigitalGlobe a SPOT Image. V současné době je v provozu GeoEye-1, další model má naplánovaný start v první polovině roku 2013. Ten bude disponovat prostorovým rozlišením 25 cm. Nicméně kvůli americké legislativě k tomuto nejvyššímu rozlišení budou mít přístup pouze americké subjekty nebo ty z vybraných spojeneckých zemí. Až bude na oběžné dráze, bude svým rozlišením převyšovat jakýkoliv jiný satelit.

GeoEye-1 však poskytuje rozlišení 41 cm panchromatických a 1,65 m multispektrálních snímků. Což jej v době spuštění (6.9. 2008) činilo satelitem s nejlepším prostorovým rozlišením. Důležitá je i poziční přesnost, která je také velmi vysoká. Bez pozemních kontrolních bodů dosahuje až pěti metrů. Nejlepší hodnoty přesnosti dosahují až dvou metrů. GeoEye-1 se pohybuje ve výšce zhruba 681 km při rychlosti 7,5 km/s. Každé místo na Zemi dokáže nasnímat jednou za tři dny pod stejným úhlem. Tento úhel snímání lze měnit až do 60 stupňů od nadiru. (launch.geoeye.com)


Parametry multispektrálních snímků družice GeoEye
Prostorové rozlišení 1,65 m
Počet pásem 4
Šířka záběru 15,2 km
Radiometrické rozlišení 11 bitů
Jednotlivá pásma [μm] 0,45 - 0,51 BLUE
0,51 - 0,58 GREEN
0,655 - 0,69 RED
0,78 - 0,82 NIR


Parametry panchromatických snímků družice GeoEye
Prostorové rozlišení 0,42 m
Počet pásem 1
Šířka záběru 15,2 km
Radiometrické rozlišení 11 bitů
Jednotlivá pásma [μm] 0,45 - 0,8

Využití

Zákazník si může od společnosti GeoEye objednat už zpracovaná, ortorektifikovaná data. Stejně jako stereosnímky pro tvorbu DEM. Jeho oblasti využití jsou podobné jako u ostatních satelitních systémů s velmi vysokým rozlišením, tedy průzkum nerostných zdrojů, zemědělství, mapování, dolování, a dále také využití pro obranné účely, národní bezpečnost. Konkrétně i mise UAV (Unmanned Aerial Vehicle - bezpilotní letouny) americké armády Predator a Global Hawk využívají na svých misích především panchromatické snímky.(MECHAM, 2008).

GeoEye se spolu s dalšími poskytovateli snímků Země významně podílí na dodávání pro populární internetové mapové služby od Microsoftu, Yahoo! a Google.


Jako součást bakalářské práce sestavil Přemysl Kachlík (@kachlicka) v roce 2011.
Poděkování patří vedoucímu práce doc. Petru Dobrovolnému.
Navrhnuto a napsáno na Macu.
Tuto stránku navštívilo lidí.