EROS-B

EROS (Earth Resources Observation System) je izraelský komerční satelitní systém, který vyvinula společnost Israeli Aerospace Industries (IAI) a provozuje jej společnost ImageSat. Systém aktuálně sestává ze dvou družic na nízkém orbitu (EROS A a B). Původně byly v plánu čtyři družice typu B, což je vylepšený typ A vypuštěn v roce 2000. EROS B byl vypuštěn v dubnu 2006 z Ruska. Jedná se sice o komerční satelit, ale je zároveň využíván pro vojenské účely izraelskou vládou. Je zkonstruován tak, aby dokázal zabírat nejen území kolmo pod sebou, ale může se vyklánět vpravo i vlevo až do úhlu 45°. Toto vyklonění umožňuje družici vidět ve skutečnosti jakékoliv místo na Zemi častěji jak dvakrát až třikrát týdně. Zemi za 24 hodin oběhne 15x. Nutno dodat, že EROS B pořizuje pouze panchromatické snímky. Vyvíjený satelit EROS C bude mít možnost multispektrálních snímků v rozlišení 2,8 m (iai.co.il).


Parametry panchromatických snímků družice EROS-B
Prostorové rozlišení 0,7 m
Počet pásem 1
Šířka záběru 7 km
Radiometrické rozlišení 10 bitů
Jednotlivá pásma [μm] 0,5 - 0,9

Využití

Zákazník, který chce data z družice EROS, dostane plnou kontrolu nad snímacím zařízením a exkluzivní vlastnictví pořízených snímků. Jde vlastně o time-sharing. Klient si objedná satelit na základě určitého geografického území, jakmile se satelit ocitne nad požadovaným územím, ImageSat “předává klíčky” klientovi (iai.co.il).

Izrael je známý svým zaměřením na výzvědné služby, orientací na bezpečnostní složky a národní bezpečností. Data z jejich satelitu se tedy využívají i ve vojenském průzkumu v zájmových oblastech Izraele. Například EROS B se se používá pro sledování vývoje nukleárních zařízení v Íránu. EROS A zachytil snímky amerických letounů B-52 a KC-135 na základně na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu (myreaders.info).


Jako součást bakalářské práce sestavil Přemysl Kachlík (@kachlicka) v roce 2011.
Poděkování patří vedoucímu práce doc. Petru Dobrovolnému.
Navrhnuto a napsáno na Macu.
Tuto stránku navštívilo lidí.