IKONOS

Vůbec prvním družicovým systémem, který splňuje parametry velmi vysokého rozlišení (viz výše), byl IKONOS-2 americké společnosti GeoEye (dříve OrbImage). První měla být družice IKONOS-1, ale ta se kvůli selhání nosné rakety nedostala na oběžnou dráhu. Druhá družice byla vypuštěna v září roku 1999 a představovala značný krok napřed v kvalitě a rozlišení snímků pořizovaných z oběžné dráhy Země. Předchozí systémy dosahovaly minimálně pětinásobně horšího prostorového rozlišení. Satelit je stále funkční i po téměř 12 letech provozu (květen 2011) a poskytuje tedy rozsáhlý archiv starších snímků.

Vzorové snímky jsou ke stažení na stránkách GeoEye.com ve formátu Geo TIFF, který lze otevřít např. v ArcGISu.


Parametry multispektrálních snímků družice IKONOS
Prostorové rozlišení 3,28 m
Počet pásem 4
Šířka záběru 11,3 km
Radiometrické rozlišení 11 bitů
Jednotlivá pásma [μm] 0,45 - 0,53 BLUE
0,53 - 0,61 GREEN
0,64 - 0,72 RED
0,77 - 0,88 NIR


Parametry panchromatických snímků družice IKONOS
Prostorové rozlišení 0,82 m
Počet pásem 1
Šířka záběru 11,3 km
Radiometrické rozlišení 11 bitů
Jednotlivá pásma [μm] 0,45 - 0,9


Využití

Data ze satelitu IKONOS otevřela možnosti, které dříve neexistovaly. Poprvé byla data o tak vysokém rozlišení dostupná pro veřejnost a prakticky tím vzniklo nové odvětví vědního oboru DPZ. Zanikla nutnost kvůli zkoumání menších prvků na povrchu pořizovat relativně nákladná data z leteckého snímkování. Archivní multispektrální data z družice IKONOS se pohybují na úrovni 200 Kč za km2. Data na objednávku, tedy aktuální, stojí 408 Kč/km2(Gisat.cz).

Přesné mapování tedy již přestalo být závislé na pozemním měření nebo leteckém snímkování. Družicová data s velmi vysokým rozlišením se začala využívat například v urbanistických studiích, precizním zemědělství, kontrole zemědělských aktivit, plánování a projektování liniových staveb, mapování rozptýlené vegetace, monitorování povrchových dolů, pojišťovnictví a tvorbě digitálních modelů terénu za pomoci stereopárů (Gisat.cz).


Vizualizace družice IKONOS na oběžné dráze Země


Multispektrální snímek (GSD 4 m, vlevo nahoře), panchromatický snímek (GSD 1 m, vlevo dole) a pan-sharpened snímek (vpravo) (převzato z: http://www.eurimage.com/products/docs/ikonos.pdf)
Jako součást bakalářské práce sestavil Přemysl Kachlík (@kachlicka) v roce 2011.
Poděkování patří vedoucímu práce doc. Petru Dobrovolnému.
Navrhnuto a napsáno na Macu.
Tuto stránku navštívilo lidí.